استفاده نادرست از تلفن همراه های هوشمند ممکن است به سرویس های جاسوسی و امنیتی کمک فراوانی برای رسیدن به اهدافشان داشته باشد.

 جلوگیری از هک شدن تلفن همراه

شبکه های مجازی دنیایی از فرصت و تهدید را در کنار خود تولید کرده اند، اما استفاده بسیار گسترده و البته ناآگاهانه از فضای مجازی و گوشی های هوشمند با توجه به تهدیدات جدی و بسیار زیادی که در این حوزه وجود دارد، این فضا را به مکانی مطلوب برای استفاده از آن به عنوان یک بستر مناسب جهت جاسوسی اطلاعات تبدیل کرده است.

امروزه تلفن های همراه هوشمند، همگانی ترین ابزار رایانه ای و ارتباطی است، به نحوی که تقریبا همه افراد، لااقل یک گوشی تلفن همراه را با خود دارند.

ترفندهایی برای جلوگیری از هک شدن تلفن همراه

راه هایی برای هک نشدن تلفن همراه

گوشی های تلفنی همراه در سال های گذشته از یک گوشی صرف، به رایانه ای با امکانات فراوان ارتباطی در اندازه ای کوچک تبدیل شده اند. همین ویژگی های ممتاز و جالب توجه تلفن های همراه، آن را به هدفی تازه برای مجرمان سایبری تبدیل کرده است. رعایت نکات زیر، می تواند استفاده از تلفن همراه را برای شما، به تجربه ای سودمند و کم خطر تبدیل کند.

تمام امکانات امنیتی که برای رایانه ها ذکر می شود، تقریبا برای تلفن های همراه هم کاربرد دارد؛ بیشتر تلفن های همراه از سیستم های عامل مخصوص استفاده می کنند و تقریبا فرمت بیشتر فایل های رایانه ای را تشخیص می دهند بنابراین برخی ویروس ها و بدافزارها نیز در تلفن های همراه نفوذ می کنند.

انتقال فایل های رایانه ای و استفاده از آنتی ویروس

دقت در انتقال فایل های رایانه ای و استفاده از آنتی ویروس های مخصوص موبایل برای در امان ماندن از آسیب ها و تهدیدها را جدی بگیرید.
گوشی های تلفن همراه مجهز به امکانات ارتباطی متنوعی مثل wifi، bluetooth hotspot و Mobile data و NFC هستند.

بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا، هنگامی که از این امکانات ارتباطی استفاده نمی کنید، آن ها را غیرفعال کنید. مجرمان قادرند تا با هک و نفوذ به گوشی شما، اختیار آن را در دست گرفته، ضمن برقراری تماس های تلفنی به حساب شما، اطلاعات و محتواهای درون گوشی شما را به سرقت ببرند.
اطلاعات محرمانه را روی گوشی نگه ندارید.

اطلاعات محرمانه اعم از عکس، ویدئوی شخصی و خانوادگی خود را برروی گوشی خود نگهداری نکنید. هنگام خرابی گوشی تلفن همراه خود، حتی الامکان پس از تخلیه کامل اطلاعات و محتواهای موجود در آن، برای تعمیر به تعمیرکاران مجرب و قابل اعتماد مراجعه کنید.
احتمال گم شدن یا به سرقت رفتن تلفن های همراه، بیشتر از سایر ابزارهای رایانه ای است. از این رو، اطلاعات و محتواهای ذخیره شما در آن، در معرض خطر و آسیب های جدی ناشی از دسترسی سارق به آن ها قرار دارد.

ترفندهایی برای جلوگیری از هک شدن تلفن همراه

اطلاعات محرمانه را داخل تلفن همراه نگه ندارید

همچنین تلفن های همراه دارای قابلیت هایی هستند که می توانند به عنوان ابزارهای جاسوسی مورد استفاده قرار بگیرند بنابراین در اماکن مهم و حساس، به توصیه های امنیتی مبنی بر عدم استفاده از تلفن های همراه توجه کنید.
به پیغام های دریافتی از طریق پیامک و ایمیل که به شیوه های مختلف مثل اعلام برنده شدن شما در مسابقات و قرعه کشی ها، امور خیریه و مواردی از این دست و اطلاعات کارت بانکی شما درخواست می کنند، اعتماد نکرده و به آن ها پاسخ ندهید.
علاوه بر این سعی کنید موقعیت یاب جهانی Gps را فقط در مکان هایی که به آن نیاز دارید روشن نگه دارید.

 

منبع : نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =