نان دلتان را بخورید

0

یکی از ویژگی های بارز انسان های موفق، تلاش برای جلب رضایت خداست. آنها تقريبا بدون توجه به تحقیرها، ستایشها و تمسخرهای مردم، آنچه را که فکر می کنند درست است، انجام داده و در آن مسیر با تمام قوا حرکت می کنند.

نان دلتان را بخورید

هرفرد، کالا، برند و یا حتی مجله و رسانه ای را که می بینید سال های سال توانسته است در مسیر موفقیت گام بردارد، بدون تردید در برهه ای از زمان به شدت مورد ستایش همگان بوده و در مقابل آن، دوره هایی را طی کرده که مورد تحقیر و حتی تمسخر، انتقاد و یا خصومت های شدید قرار گرفته است.

تحلیل این گونه موارد به ما کمک می کند که گاهی اوقات خودخواهانه ، بله درست خواندید، خودخواهانه در انجام آنچه که فکر میکنیم درست است و به خلق خدا صدمه ای وارد نمی کند و خدا هم دوست دارد، اصرار و مداومت کنیم؛ اگرچه شاید بیشتر مردم انگشت انتقادشان را به سمت ما بگیرند، ولی چون ما از دل، فکرو درون خودمان خوب آگاه بوده و در حال معامله با خدا هستیم، نباید با پس بکشیم. تقریبا می توانم بگویم که ندیده ام انسان موفقی را که در مسیر موفقیت مورد گزند فراوان قرار نگرفته باشد و امروز که پای صحبت او می نشینیم، اگرچه از طعم شیرین موفقیت می گوید، ولی هراز گاهی آهی می کشد و از ناآگاهی برخی شکوه و گلایه می کند.

هنچنین بخوانید : چه کسی موفقیت مرا دزدید؟

 

اگر شما هم در مسیر دستیابی به اهداف والای خود هستید، آگاه باشید که در یکی از این مراحل قرار دارید مرحله اول مخالفت همگان با شماست و القاء این نکته به شما که نمی توانید و نباید در این مسیر حرکت کنید. وقتی نتوانند شما را از حرکت باز دارند، وارد مرحله دوم می شوند و آن تمسخر است؛ یعنی شما را به سخره می گیرند و شاید به شما انگ دیوانه و سبک عقل هم بزنند، ولی هنگامی که شاهد سماجت و پیشرفت حتی اندک شما باشند، بعد از مدتی سکوت اختیار کرده و فقط شما را تماشا می کنند. بعد از مرحله سوم که سکوت است، چون موفقیت شما را می بینند و به تدریج شاهد پیشرفت حتی جزئی شما باشند، شروع به تمجید و تعریف می کنند.

یادتان باشد همان طور که در مراحل اول، دوم و سوم تحت تاثیر عکس العمل های اطرافیان قرار نگرفتید، در مرحله چهارم هم نباید با تمجید آن ها دچار ذوق زدگی شوید و از حرکت باز بایستید؛ چون مرحله بعدی، یعنی مرحله پنجم، جایی است که آنها از شما به عنوان الگو نام می برند و شما زبانزد خاص و عام میشوید.
نمیدانم شما در مسیری که حرکت می کنید در کدام یک از این مراحل قرار دارد، اما مرحله ششم، جایی است که شما باید فروتنی و خضوع پیشه کنید؛ همان جایی که این آدم ها به سراغ شما می آیند و طلب کمک، راهنمایی، هدایت و رهبری می کنند و می خواهند مسیر شما را بروند. اگر در این مرحله هستید، دست دیگران را بگیرید و مثل انسان های خاص رفتار کنید، نه اینکه فکر انتقام و تلافی باشید؛

گفته می شود، شاگردی نزد استادش آمد و از او درباره بهترین راه جلب رضایت خدا پرسید. استاد به او گفت: « به گورستان برو و به مرده ها توهین کن!» شاگرد دستور استادش را بدون هیچ چون و چرایی اجرا کرد و نزد او بازگشت. استاد از او پرسید: «آیا مرده ها جواب دادند؟ » شاگرد پاسخ داد: انه استاد ، استاد گفت: «این بار برو و آن ها را ستایش کن!» | شاگرد باز هم بدون هیچ حرفی، امر استاد را اطاعت کرد و همان روز عصر نزد استاد بازگشت. استاد دیگربار از او پرسید: «آیا آنها جواب دادند؟ » شاگرد پاسخ داد: «خیراستاد.» استاد گفت: «برای جلب رضایت خدا هم همین گونه رفتار کن؛ نه به ستایش های مردم توجه کن و نه به تحقیرها و تمسخرهایشان. در این صورت است که می توانی راه خودت را در پیش بگیری!»

امیدوارم در هر مرحله ای که قرار داریم، بدانیم که مرحله بعد قشنگ ترو بهتر است و با توکل به خدا، همچنان در مسیر موفقیت گام برداریم؛ چرا که با تعالی می توانیم بیشتر خودمان را بشناسیم و برای شناخت خداوند وخالق هستی اولین گام شناخت خود است فراموش نکنیم که در هر مرحله ای از زندگی که هستیم باید تمرکزمان روی خودمان، هدفمان و پیشرفت کردن باشد؛ ضمن آنکه حواسمان باشد برای این بالا رفتن، دیگران را نردبان نکنیم و در قبال کسانی که وظیفه کمک کردن به آن ها و محبت و همراهی با آن ها را داریم، کوتاهی نکنیم .

مهم ترین افراد هم در این زمان، خانواده ما هستند که حق نداریم برای خواسته های شخصی، آن ها را نادیده بگیریم؛ چرا که ما در قبال برخی افراد مسئولیم؛ مثلا در برابر فرزند خود وظیفه داریم که حتی گاهی به او بیش از خودمان بپردازیم، چون ما در به دنیا آمدن او نقش داشته و اراده کرده ایم که او را وارد این دنیا کنیم . ضمنا باید مردم وقضاوت ان را مدیریت کنیم و اجازه ندهیم احساسات جای عقل را بگیرد.

نان دلتان را بخورید
۲ (۴۰%) ۱ vote

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =