علت قتل جمال خاشقچی بر ملا شد

0

سه روزنامه نگار کتابی را با عنوان “وحشی گری دیپلماسی… اسراری سیاه از قتل خاشقچی” تالیف کرده اند که در این باره با دوست جمال خاشعچی که یک مخالف سعودی مقیم کاناداست نیز صحبت کرده اند.

جزئیاتی جدید از علت قتل جمال خاشقچی

ایسنا: روزنامه دیلی صباح متن مکالمات سه تن از اعضای برجسته تیم ترور جمال خاشعچی در جریان عملیات ترور را با استناد به کتابی منتشر و جزئیاتی از فایل صوتی را که از مهمترین مدارک مربوط به پرونده قتل این روزنامه نگار منتقد سعودی است، برملا می کند.

این روزنامه می نویسد، سه روزنامه نگار کتابی را با عنوان “وحشی گری دیپلماسی… اسراری سیاه از قتل خاشعچی” تالیف کرده اند که در این باره با دوست جمال خاشعچی که یک مخالف سعودی مقیم کاناداست نیز صحبت کرده اند، عمر عبدالعزیز دوست خاشعچی اشاره می کند که علت قتل خاشعچی شاید نیت او برای ایجاد ارتش سایبری علیه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی بوده است.

عبدالعزیز به این سه روزنامه نگار گفته است، خاشعچی با او یک کار مشترک برای راه اندازی ارتش سایبری را شروع کرده بود.

جزئیات فایل صوتی قتل جمال خاشعچی

روزنامه دیلی صباح در ادامه به جزئیات نوار صوتی می پردازد که مربوط به مذاکرات بین رهبر تیم ترور یعنی ماهر المطرب کارشناس پزشکی قانونی، صلاح الطبیقی عضو گارد سلطنتی سعودی و ثائر الحربی است. آنها یک ساعت قبل از رسیدن خاشعچی به کنسولگری عربستان در استانبول در حال بحث با یکدیگر هستند و می گویند، دو راه پیش روی او می گذارند یا او را به ریاض بفرستند یا در صورت مخالفت او را بکشند.

جزئیاتی جدید از علت قتل جمال خاشقچی

 از سرنوشت جسد جمال خاشعچی روزنامه نگار و منتقد سعودی چه خبر؟

این روزنامه می افزاید، این فایل صوتی همان فایلی بوده که جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را درباره اینکه قتل این روزنامه نگار برنامه ریزی شده بود نه یک اتفاق غیرمنتظره، متقاعد کرد.

این روزنامه به المطرب اشاره می کند که در این فایل صوتی می گوید:”می دانم چگونه او را مثله کنم” و در حال گوش دادن موسیقی و نوشیدن قهوه اجزای بدن خاشعچی را قطعه قطعه می کند.

طبق این روزنامه المطرب می گوید، “تاکنون با بدن گرم برخورد نداشته اما می تواند این کار را به راحتی انجام دهد. او ادامه می دهد:”معمولا وقتی اجساد را مثله می کنم هدفن می گذارم و موسیقی گوش می دهم و در عین حال قهوه هم می نوشم”.

به نوشته این روزنامه، خاشعچی زمانی که پیشنهاد فرستادن به ریاض را شنید با آن مخالفت کرد، بعد از آن المطرب به او گفت، در صورت همکاری بخشیده خواهد شد و از خاشعچی می خواهد برای پسرش، صلاح که در ریاض است پیامی فرستاده و بگوید در استانبول است و حالش خوب است تا هیچ گونه شبهه ای به وجود نیاید.

المطرب و دوستانش از خاشعچی می خواهند به پسرش بگوید که در صورتی که مدتی نتوانست با او تماس برقرار کند نگران نشود، اما این روزنامه نگار سعودی این پیشنهادات را رد می کند. براساس این فایل صوتی خاشعچی از المطرب می پرسد:”می خواهی من را بکشی؟ قصد داری من را خفه کنی؟”

 

براساس کتاب تالیف شده در این زمینه، خاشعچی وقتی می فهمد نمی تواند از کنسولگری زنده بیرون برود آرامش خود را حفظ کرده و در جای خود می ماند که ناگهان پنج تن از اعضای تیم ترور به دستور المطرب به سمت او یورش می برند تا او را خفه کند و سر او را داخل کیسه پلاستیکی می کنند.

طبق روزنامه دیلی صباح، آخرین حرف های خاشعچی این بوده که “دهانم را نبندید من آسم دارم، من را خفه خواهید کرد”.

براساس گزارش های رسانه ای خاشعچی برای پنج دقیقه مقاومت می کند.

براساس کتاب تالیف شده، نوار صوتی قتل خاشعچی حتی برای اعضای سازمان اطلاعات که با این گونه مسائل آشنا هستند، ناراحت کننده است، حتی هاسپل با شنیدن این فایل صوتی ترجمه شده بسیار متاثر شده بود.

همچنین به رغم اینکه عربستان مدعی شده اعضای تیم ترور را بازداشت کرده اما این کتاب جزئیاتی بر خلاف این را منتشر کرده است. یک منبع که خواسته نامش فاش نشود به روزنامه دیلی صباح گفته، الطبیقی در حال حاضر در جده در کنار خانواده اش است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 2 =