حس بویایی ندارم چکار کنم؟

0

انسان ها می توانند هزاران نوع بو را تشخیص دهند. برخی افراد از بدو تولد حس بویایی ندارند برخی هم به دلیل بیماری یا مشکل خاصی حس بویایی خود را از دست می دهند.
حس بویایی ندارم چکار کنم

با عملکرد حس بویایی و دلیل نداشتن آن آشنا شوید

حس بویایی اولین حسی است که انسان به محض متولد شدن از آن استفاده می کند. یک انسان بالغ می تواند ۱۰۰۰۰ بوی متفاوت را از هم تشخیص دهد.
حس بویایی یک سیستم هشدار دهنده ی مهم برای مسائل ایمنی و تنظیم میزان مصرف غذا است. عوامل مختلفی می توانند حس بویایی ما را از بین ببرند. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به بررسی چگونگی عملکرد حس بویایی و علت نداشتن آن پرداخته ایم.

گیرنده های بویایی در کدام قسمت بینی قرار دارد؟

گیرند های بویایی در سقف بینی قرار دارند وقتی بوی مواد که به صورت گاز وارد بینی می‌شود این گیرنده ها بو را به پیام عصبی تبدیل می کنند و به قسمت جلوی نیمکره های مخ میفرستد.
حس بویایی ندارم چکار کنم

دو راه برای تشخیص بو وجود دارد:

بویی که از طریق جلوی بینی شما حس می شود.
بویی که از طریق پشت بینی (دهان) استشمام می گردد.
یعنی مثل هنگام جویدن غذا. دقیقا مثل زمانی که مزه غذا را در دهان احساس می کنید. بسیاری از افرادی که از اختلال بویایی رنج می برند، اظهار می کنند که حس چشایی هم در آن ها ضعیف شده است. زیرا چشایی و بویایی به شدت به یکدیگر نزدیک هستند.
محققان برخی از بوها را به عنوان بوهای اصلی طبقه بندی نموده اند که عبارتند از:بوی گل، بوی عطر، بوی مشک، بوی کافور، بوی عرق، بوی متعفن و بوی سوزاننده، هر یک از این بوها دارای ترکیب شیمیایی مخصوصی هستند. اکثر بوها ترکیبی از بوهای اصلی است که یکی از انواع بوها در آن بیشتر است.
حس بویایی ندارم چکار کنم

حس بویایی چگونه کار می کند؟

انسان ها حدودا ۱۲ میلیون سلول دریافت کننده بویایی دارند، که تقریباً ۱۰۰۰۰ بو را تشخیص می دهند. سگ ها نیز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون سلول دریافت کننده بویایی دارند و می توانند بیش از ۴۰ هزار بوی مختلف را تشخیص دهند. هر چقدر که غلظت یک بو بیشتر باشد، سیگنال ارسال شده به سلول های دریافت کننده بیشتر است.
هنگامی که یک گل را می بوییم، مولکول های بو از آن وارد قسمت بالای بینی می شوند یعنی همان جایی که از طریق آن نفس می کشیم. سپس این مولکول ها در یک لایه غشای مخاطی ترکیب شده و وارد کردن هوا از طریق قسمت استخوانی بینی، باعث جریان پیدا کردن هوا و افزایش رطوبت در این ناحیه خواهد شد.
در نتیجه جریان هوا در این قسمت افزایش پیدا می کند و هنگامی که مولکول های بو در مخاط حل می شوند یا از طریق پروتئین های خاص حل می گردند، به ساختار های مو مانندی در بینی می چسبند که به سلول های دریافت کننده اتصال پیدا کرده اند و سیگنال تولید می کنند.
این سیگنال ها به رشته های عصبی کوچکی به نام آکسون وصل شده و از آن ها عبور می کنند و به یک دایره استخوانی در پایه جمجمه می رسند. هزاران آکسون در این ناحیه به عصب بینی متصل می گردد که شبیه به یک کابل الکتریکی عمل می کند.
در نتیجه سیگنال های تولید شده در تالاموس، سیستم لیمبیک و نئوکورتکس همگی با یکدیگر، بویایی را برای ما فراهم می کنند. شما از طریق اندازه و بزرگی عصب بویایی یک جانور، می توانید تشخیص دهید که حس بویایی اش چه اندازه قوی است.
حس بویایی ندارم چکار کنم

عدم توانایی در بو کردن دیگر حواستان را درگیر می کند؟

عدم توانایی در بو کردن رایحه ها، می تواند سایر حواس شما را هم درگیر کند و روی آن ها هم تاثیر بگذارد. خیلی از کسانی که حس بویایی ندارند، مزه ها را هم آن طور که سایرین احساس می کنند، تشخیص نمی دهند.
مزه ی هر چیزی با بوی آن ارتباط مستقیم دارد. وقتی که غذا را می جویم، هوا نیز همراه با بوی غذا از طریق بینی بالا کشیده می شود. همان مولکول ها با عصب بویایی شما برخورد می کنند و به شما اطلاعات زیادی در هنگام خوردن می دهند.
با از دست دادن حس بویایی شما حس چشایی خود را هم به جز آن پنج طعم شیرینی، شوری، تلخی، ترشی و ملس را که بوسیله ی پرزهای چشایی روی زبانتان می توانید تشخیص دهید، از دست می دهید. از آنجایی که حس بویایی و چشایی با یکدیگر مرتبط هستن، افراد مبتلا به بیماری، معمولاً طعم غذا را نمی چشند و بوی آن را احساس نمی کنند.
حس بویایی ندارم چکار کنم

برای برگشت حس بویایی چکار کنیم ؟

خوشبختانه بعضی از این اختلالات قابل درمان هستند. بنابراین بسیار مهم است که به پزشک مراجعه کنید. آندوسکوپی بینی انجام دهید که در آن با تلسکوپ داخل بینی و قسمت سینوس های شما را مشاهده می کنند. اگر نیاز بود، سی تی اسکن و ام آر آی را از سینوس و قسمت های مختلف سقف بینی به انجام می رسانند تا بتوانند درمان مناسب را به کار بگیرند.
پس مجبور نیستید که بدون حس بویایی زندگی کنید. مشکلات دیگر از جمله مشکلات دندانی ، ناتعادلی هورمونی و همچنین آسیب دیدگی سر می تواند باعث از بین رفتن یا ضعیف شدن حس بویایی شود.

سرما خوردم حس بویایی ندارم چیکار کنم ؟

اگر شما به تازگی نه حس بویایی و نه حس چشایی دارید باید به عرض شما برسانیم که به بیماری کرونا مبتلا شده اید!! و فقط باید به بیرون از خانه نروید ، و چون سیستم ایمنی بدن شما قوی بوده ویروس کرونا فقط توانسته روی حس بویایی و چشایی شما تاثیر بگذارد و بیش این دیگر نمیخواهد نگران باشید و خواهید دید که بعد از حدود ۱۰ الی ۱۵ روز به حالت اولیه بر           می گردید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − سیزده =