ماجرای تقلب در رای ها فینال عصر جدید حقیقت دارد ؟

0

فاطمه عبادی با کسب ۶۵۴۴۹۶۴ رای مردمی به عنوان قهرمان این مسابقه اعلام شد. برخی در فضای مجازی مدعی دستکاری و تقلب و تغییر نتایج نهایی فینال عصر جدید شدند.

ماجرای تقلب در آرای فینال عصر جدید حقیقت دارد ؟

نتایج فینال عصر جدید شب گذشته اعلام شد و بر اساس آن فاطمه عبادی نقر اول و برنده فینال عصر جدید شد و جایزه ۵۰۰ میلیون تومانی را به دست آورد. این نتیجه برای بسیاری از مردم قابل انتظار نبود و آنها انتظار داشتند محمد زارع یا پارسا خائف قهرمان عصر جدید شوند.

همین مورد باعث شد برخی مدعی شوند نتایج نهایی عصر جدید دستکاری شده و قهرمان عصر جدید جابجا شده است.

ادعاهای مختلفی در این خصوص در فضای مجازی مطرح شد؛ برخی ادعا کردند که برنده عصر جدید در هیچ کدام از نظر سنجی ها جزو نفرات اول نبود، برخی گفتند که قهرمان شدن فاطمه عبادی دستوری بوده و احسان علیخانی ناچار به این کار شده است، عده ای نیز نوشتند که با برنده شدن محمد زارع مخالفت شده است و او را نفر دوم کردند.
و چندین مورد دیگر که در تلگرام و اینستاگرام آمده بود. برای روشن شدن موضوع لازم است چند مورد را قید کنم تا برخی از سوء تفاهمات برطرف شود.

نظرسنجی های انجام شده هیچ کدام جامعیت کافی نداشتند و معمولا بخشی از مخاطبان را در بر می گرفتند و به همین دلیل از برخی سلیقه ها نمایندگی می کردند و نماینده برآیند نظرات مردم ایران نبودند.
این نظر سنجی ها آرای مردمی در یک کانال تلگرامی یا یک سایت و یا میزان سرچ گوگل را ملاک قرار می دادند که هیچ کدام دقیق نیست.
به عنوان مثال یک کانال خبری یک تیپ مخاطب خاص دارد که سلایق مشابهی دارند و اینها درصد کوچکی از مردم ایران هستند و نمی توان انتظار داشت نتیجه نهایی با نتیجه نظر سنجی این کانال یکی باشد.

همچنین میزان سرچ و جستجوی گوگل نشان دهنده طرفدای از یک شرکت کننده عصر جدید نیست.

به عنوان مثال پارسا خائف طی سه روز گذشته بیشترین میزان جستجوی گوگل را داشت اما بسیاری از مردم به قصد دانلود آهنگ او نام پارسا را جستجو کردند و نه با قصد رای دادن به او.

مورد دوم این است که ادعای اینکه همه نظرسنجی ها خلاف نتیجه نهایی بودند نیز صادق نیست و در برخی نظر سنجی های فضای مجازی فاطمه عبادی و محمد زارع رای خوبی داشتند.
نتیجه این نظر سنجی ها همان طور که گفته شد به جامعه مخاطب و سلایق خاص افراد عضو آن شبکه مجازی مربوط است. مانند تفاوتی که میان فعالان تلگرام و ایسنتاگرام و توییتر وجود دارد.
مساله سوم که باید به آن اشاره کنم ادعاهای بی مورد درباره تحمیل قهرمانی فاطمه عبادی عنوان شده است. چه سود و منفعتی پشت تحمیل فاطمه عبادی وجود دارد ؟ چه کسی می تواند از برنده شدن او سود ببرد آنقدر که ریسک برملا شدن دستکاری در نتایج نظرسنجی را بپذیرد.
آن هم تنها کمی پس از رسوایی دستکاری نظرسنجی تلویزینی که اخیرا پیش آمد.
مورد آخر که باید به آن اشاره کرد رویکرد مردم ایران در تصمیم گیری ها است. مردم ایران نشان داده اند که بسیار عاطفی و احساسی هستند و این ویژگی در تصمیم گیری های آنها نیز تاثیرگذار است.
مطالعات اجتماعی به خوبی نشان می دهد که مردم عمدتا در مواقع تصمیم گیری به مولفه های هیجانی اتکا می کنند و عوامل روانی و عاطفی فاکتور مهمی در گزینش های آنها است.
با این تفاسیر بسیار بعید است مدعای تقلب و دستکاری در آرای فینال عصر جدید درست باشد و تنها باید به حساب واکنش افراد به برگزیده نشدن نفر مورد علاقه شان نسبت داد و جامعه آماری ناقصی که به آن اتکا می کنند.

البته بررسی این که این نظرسنجی صحیح بوده یا خیر نیز کار دشواری نیست و وزارت ارتباطات همانند نظرسنجی برنامه تلویزینی برتر می تواند صحت نظر سنجی برنامه عصر جدید احسان علیخانی را بررسی کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + سیزده =